Ogólnopolskie akcje

"Jak nie czytam, jak czytam!"   
   10 czerwca 2016 r. na jaworskim Rynku odbył się happening promujący czytelnictwo pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Ogólnopolską akcję ogłosiło czasopismo „Biblioteka w szkole”. Gimnazjum Nr 1 w Jaworze, przy współpracy z Biblioteką Miejską, zaprosiło jaworskie szkoły podstawowe do udziału w wydarzeniu. Tym samym niepokojące dane jakoby 63% Polaków nie czytało książek zostały podważone – okazało się, że młode pokolenie czyta.
Spotkanie rozpoczął fantastyczny występ zespołu „Happy group”, składający się z uczniów klas I g i h ze Szkoły Podstawowej nr 5. Zaprezentowali oni czytelniczy rap, nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami. Występ przygotowały nauczycielki Joanna Tarnówka-Bałabuch oraz Marta Pawłowska.
Kolejnym gościem na scenie była pani Magdalena Kozieł-Nowak, ceniona ilustratorka książek dla dzieci. Opowiedziała o tym, jak zaczęła się jej przygoda z ilustrowaniem oraz o ostatnio wydanej książce z jej rysunkami pt. „Dzieci z Bullerbyn”. Pani Magda nie tylko opowiadała o swoich pracach, lecz również pomagała dzieciom w wykonaniu ich ilustracji do książki „W pustyni i w puszczy”. W tym czasie na scenie rozegrał się błyskawiczny konkurs dla czytelniczych „omnibusów”. Nagrodą w konkursie była oczywiście książka, - jak na prawie wakacyjną porę przystało - album zawierający zdjęcia najpiękniejszych plaż Europy. Uwieńczeniem akcji było wspólne zdjęcie uczestników oraz korowód wokół Ratusza z transparentami zachęcającymi do czytania książek.
Gimnazjum Nr 1 w Jaworze dziękuje Bibliotece Publicznej i Jaworskiemu Ośrodkowi Kultury za pomoc w organizacji oraz przybyłym gościom, szkołom i przedszkolom za udział w wydarzeniu.
http://www.jawor.tv/wiadomosci/155,jak-nie-czytam-jak-czytam
-------------------------------------------------------------------------------


Ogólnopolskie Wybory Książek
   17 marca 2015r. Gimnazjum nr 1 w Jaworze wzięło udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” z partnerami: Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich oraz redakcją „Biblioteki szkolne online”. Wyborom patronuje pani minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.
Ogólnym celem wyborów jest poznanie faktycznych zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży oraz dostosowanie do nich księgozbiorów bibliotek szkolnych.
Wybory Książek w naszym gimnazjum zostały zorganizowane przez bibliotekę szkolną przy pomocy Parlamentu Uczniowskiego – „ruchomy” Komitet Wyborczy w czasie godzin wychowawczych odwiedził poszczególne klasy i dopilnował prawidłowego przebiegu oddawania głosów.